Boşanma Avukatı: 10 avantajı,ücretleri 2020

Bir boşanma avukatı bulup boşanma kararı almak, hayatınızın geri kalanını tümüyle değiştireceğinden bu kararı almak zordur.

Alınacak bu karar sonrası nafaka,iştirak nafakası(çoçuk desteği), çocuk velayeti, edinilmiş malların paylaşımı gibi konular bireylerin yaşamı bir ömür boyu etkileyebilir.

Boşanma öncesi iyi bir araştırma yapılması ve mümkün ise deneyimli bir aile hukuku avukatı ile konunun ele alınması gerekir.

Bu yazımda boşanma davası açmadan önce ve dava sırasında bilmeniz gerekenleri , avukat ve harç ücretlerini ,boşanma avukatının size ne gibi faydalar sağlıyabileceğini bir araya topladım.

Bunun yanı sıra bugüne kadarki tecrübelerime dayanarak avukat-müvekkil ilişkinizde mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı önerilerimi sizler ile paylaşacağım.

Boşanma avukatı ve müvekkil ilişkisinde bir kaç hukuki tavsiye

Meslek hayatımda boşanma süreçlerinde sıkla karşılaştığım bazı durumları göz önünde bulundurarak boşanmak isteyenler için değerli olduğunu düşündüğüm bazı argümanları aşağıda listeledim.

1.Hızlı bir şekilde boşanmaya değil, en doğru şekilde boşanmaya bakın

Hiç kimse boşanmak için evlenmez, ancak boşanma kararı alan herkes niyeti öyle olsun ya da olmasın hızlı boşanmak istediğini söyler. Boşanma, aceleye getirilecek bir süreç değildir ve tecrübe ile sabittir ki sadece yanlış kararlar almanıza sebep olur.

Boşanmaların büyük bir kısmında özellikle kadınlar, bir an önce boşanmak istediğini söyleyip eşinden nafaka dahi istememektedir.Bu kişiler boşandıktan sonra karar değiştirse dahi nafaka hakkını kaybetmiş olmaktadır.

Sadece nafaka konusunda bile  örneğin yoksulluk nafakası alma hakkı olupta, hızlı boşanmak adına bunu atlamak isteyen müvekkillerim olmuştur.

 

Avukatınıza her konuyu en ince ayrıntısına kadar anlattığınızdan, evliliğinize ve boşanma sebebinize uyan tüm haklarınızı öğrendiğinizden emin olun.

2.Avukatınıza karşı son derece dürüst olun

Bu güne kadar hukuk büromuza boşanma konusunda müraacat etmiş kişilerin hatırı sayılır bir kısmında ,boşanma süreçlerinde yaşadıkları bazı olayları saklama veya paylaşmama eğiliminde olduğunu söylemeliyim.

Kişiler tamamen dürüst olmanın utanç verici olduğunu düşünebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki aile hukuku uyuşmazlıklarında sizin küçük olduğunu düşündüğünüz ayrıntılar , aile hukukunda dava seyrini değiştirebilir.

Kadınlar genelge tüm boşanma sebeplerini eş dost duymasın diye saklama çabasında iken, erkeklerin ise boşanma sebebini genelde aldatıldıklarında saklamakta fayda gördüklerini söyleyebiliriz.

Önemli olan boşanmaya sebep olayları tüm açıklığı ile boşanma avukatınıza anlatmanız, avukatınız yok ise dilekçeye yazmanız gerekir

. Anlattıklarınızdan hangilerinin sizin lehinize olduğunu, hangi argümanların hakimi ikna etmek için kullanılacağına da tecrübeleriyle boşanma avukatınız karar verecektir. Zira, dilekçenizde yazan şeylerin ispat edilemediğinde hiçbir anlamı yoktur.

Size göre delil olan çoğu şeyin de ne yazık ki mahkemede delil olarak kullanılamayacağını belirtmek isteriz.

Bazı örnekler:

Çocuğuma küçük bir şaplak attım.

Eşimi sadece duygusal olarak aldattım.

3.Boşanmak istediğinize emin olun!

Üzerinde durmak istediğim bir diğer konuda müvekkillerimin boşanmak istediklerine emin olması gerektiğidir.

Bu güne kadarki tecrübemde gördüm ki hatırı sayılır bir kesim boşanma işlemini bir tehdit aracı olarak kullanma eğilimindeler di.

Boşanma davası açıp, sonra boşanmaktan vazgeçmeniz durumunda eşinizin gözünü korkutmuş ve istediğiniz kalıba sokacak bir sürece girmiş olmazsınız.

Çünkü evlilik kurumuna verilen bu ikinci şans, bu kurumu eşinin gözünü korkutmak için kullanan bir eş ve boşanma davasından bile eşini vazgeçirebildiğini gören diğer eş tarafından verildiğinden sağlam bir temele oturmamış olma olasılığı yüksektir.

4.Avukatınıza evliliğinizin tarihçesi hakkında yazılı bilgi verin.

Avukatınıza nerede , nasıl tanıştığınız, eğitim durumunuz,çocuklarınız var ise yaşları, evliliğiniz ile ilgili kritik olduğunu düşündüğünüz olaylar, hak iddaa edeceğiniz malların çeşidi ve adedi ve kazanım süreçleri hakkında detaylı ve kronolojik bir zaman çizelgesi verin.

Bu hem sizin hem avukatınızın avantajına olacaktır.

Eşinizin kusurlu davranışları dışında kendi kusurlarınızı da tüm gerçekliğiyle anlattığınızdan emin

olun.

Eşinizi aldattıysanız, şiddet uyguladıysanız ya da herhangi bir sebeple boşanmada sizin de

payınız olduğunu düşünüyorsanız bunu tüm detaylarıyla avukatınıza anlatmalısınız. Aksi halde bu

durumu avukatınızın duruşma esnasında eşinizden ya da eşinizin avukatından hem de delilleriyle

birlikte öğrenmesi bu olaya karşı savunma hazırlayamadığı için davanın tüm seyrini değiştirebilir.

5.Uzlaşmaya çalışın

Boşanma süreci, uzlaşamayan taraflar için çekilmez hal alır ve aslında arabuluculuk ile üstesinden kolaylıkla gelinebilecek bir süreçtir.

Boşanma avukatının aynı zamanda arabulucu olması, ayrıca aldığı insan psikolojisi ve müzakere süreçleri eğitimleri sayesinde sizin için büyük bir avantajdır.

Yakın zamanda boşanma davalarında da arabuluculuğun zorunlu olacağı düşünüldüğünde, arabulucu olan bir boşanma avukatı ile çalışmanın sizlere artısı büyük olacaktır.

Çekişmeli boşanma davanız avukatınızın arabuluculuğu ile anlaşmalıya dönüp kısa bir süre içerisinde istediğiniz şekilde sonuçlanabilir.

6.Başarıyla hoşcakal diyebilin

Yas tutmak insani bir davranıştır.Boşanma sürecinde psikolojinizi dinç tutun.Yaşayacağınız yada yaşamakta olduğunuz bu süreci daha derinlemesine anlamanız için Prof.Dr. İrem Yaluğ Ulubin’in şu yazısını baştan sona okumanızı öneririm.

7.Şiddet gören kadın ne yapmalıdır?

6284 sayılı kanun ile şiddet gören kadın, eşi için uzaklaştırma kararı aldırabilmektedir. Aile içi şiddet, ciddi bir durumdur ve derhal müdahale gerektirir. Bu nedenle, şiddet gören kadının profesyonel bir boşanma avukatı ile derhal irtibata geçmesi, kendisi ve yakınlarını koruma altına alması hayati önem taşır.

Uzaklaştırma kararı alınması için boşanma davası açılmış olması şart değildir. Şiddet, sadece fiziki olarak vurmak ya da başka türlü zarar vermekten ibaret değildir. Hakarete uğrayan, tehdit edilen, aşağılanan, psikolojik ve ekonomik şiddet gören kadının da uzaklaştırma kararı almak hakkı vardır. Uzaklaştırma kararı 6 ay süre ile verilmektedir.

6 ay sonunda polis tarafından kadın tekrar aranmakta ve bu durumun devam edip etmediğini sormakta, devam ediyor ise uzaklaştırma kararını uzatmaktadır. Şiddete maruz kaldığınızda ne yapacağınızı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının rehberinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ülkemizde şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuki destek veren mor çatı , kadem gibi sivil toplum örgütlerine başvurabilirsiniz.

 

10 maddede boşanma işlemlerini bir avukat ile yapmanızın size ne gibi avantajları olabilir?

Davasını kendisi açan ancak hak kaybı yaşadığından dava yürütülürken bize başvuranların yaşadığı temel sorunlardan yola çıkarak hızlı ve güvenli bir şekilde boşanmak için boşanma avukatı ile davayı takip etmenizin önemini paylaşmak istiyorum.

1. Boşanma dilekçesi yazmak uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Dilekçeniz davanızdaki temel taşınızdır ve sonradan dilekçede yazdıklarınızı değiştiremezsiniz.

Bu yüzden dilekçenin boşanma avukatına yazdırılması, başka konularda hak kaybı yaşasanız da sizi büyük ölçüde kurtaracaktır.

2. Boşanma avukatları, tecrübeleri nedeniyle sizin duygusal olarak yoğun olduğunuz bu dönemde göremeyeceğiniz ve dava esnasında problem olabilecek, eşinizin ya da avukatınızın savunmasında yazabileceği konuları önceden görür ve sizi bu konularda bilgilendirir. Siz eşinizi sadakatsizlikle suçlarken onun da sizi, öyle olmasanız bile davaların yüzde doksanında olduğu gibi iyi bir eş olmamakla suçlayacağını boşanma avukatınız bilir ve eşinizin bu olası suçlamasına karşı savunmasını hazırlar.

3. Boşanma davasında sizin tanık olarak gösterdiğiniz kişiler aslında davada size hiç de yardımcı olamayabilir. Boşanma davalarında tanıkların görgüye dayalı bilgisi olmalıdır.

Her boşanma davasındaki iddialar dikkate alınarak bir tanık stratejisi izlenmeli, tanıklıktan çekilme hakkı olanların bu durumu değerlendirilmeli, bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay kararları dikkate alınarak davayı kazanmaya yönelik sorular sorulmalıdır. Örneğin eşinizin size yönelttiği suçlamalar ancak reşit çocuklarınız ile ispatlanacaksa çocukların tanıklıktan çekilme hakları olduğunu bilmeniz önemlidir.

4. Boşanma süreci, uzlaşamayan taraflar için çekilmez hal alır ve aslında arabuluculuk ile üstesinden kolaylıkla gelinebilecek bir süreçtir. Boşanma avukatının aynı zamanda arabulucu olması, ayrıca aldığı insan psikolojisi ve müzakere süreçleri eğitimleri sayesinde sizin için büyük bir avantajdır.

Yakın zamanda boşanma davalarında da arabuluculuğun zorunlu olacağı düşünüldüğünde, arabulucu olan bir boşanma avukatı ile çalışmanın sizlere artısı büyük olacaktır. Çekişmeli boşanma davanız avukatınızın arabuluculuğu ile anlaşmalıya dönüp kısa bir süre içerisinde istediğiniz şekilde sonuçlanabilir.

5. Boşanma avukatınız boşanma dava dosyanıza vekaletnamesini sunduktan sonra tüm tebligatlar boşanma avukatınıza e-tebligat olarak yapılır. Avukatlara e-tebligat zorunludur. Boşanma avukatı olmadan yürütülen davaların uzamasının en büyük nedeni tarafların tebligat sorunları yaşamasıdır.

Taraflara tebligat ulaştıktan sonra ya süreler kaçırılmakta, delil sunma hakkı kaybolmakta, ya da evde yokken muhtara yapılan tebligatlar nedeniyle tebligattan haberleri dahi olmamaktadır.

6. Mahkeme tarafından harç yatırma, delil sunma, cevap dilekçesi yazma gibi konularda taraflara süreler verilmektedir. Davasını kendisi takip eden kişilerin mahkemenin verdiği süreleri yanlış hesaplayarak hak kaybına uğradığı görülmektedir. Zira, hukukta sürelerin hesaplanış şekilleri farklıdır.

Boşanma avukatınız davayı kazanabilmek için başka yerlerden toplanması gereken delillerin dosyaya toplanması için iş yükünüzü azaltır, size zaman kazandırır.

Örneğin eşinizin evlilik dışı ilişkisini destekleyecek telefon kayıtlarını GSM şirketinden alıp mahkemeye sunmaya çalışmanız zaman alacakken avukatınız kısa bir süre içerisinde mahkemeden isteyip kayıtların dosyaya girmesini sağlayabilir.

7. Mahkemenin belirlediği ilk duruşma günü önemlidir ve gidilmemesi durumunda dava düşebilir, ya da karşı taraf daha önce dilekçe sunmuş olsa da dava açanın onayı gerekmeksizin savunmalarını genişletebilir.

Bu duruşmada, davacı da olsanız davalı da olsanız bu hakkı gerektiğinde kullanmanız gerekebilir ve boşanma avukatlarının en çok kullandığı argümanlardan birisi ön inceleme duruşmasında iddia ve savunma değiştirebilmektir.

Bunun gibi tecrübeye dayanarak hakim gözünde nelerin sizin lehinize olacağını bilir, iddia ve savunmasını bu strateji üzerine kurar.

8. Boşanma davası ile mal varlığının tasfiyesi ayrı davalar olarak yürütülür. Aynı dilekçede hem boşanma hem mal varlığı tasfiyesi istediyseniz, belirli bir usul izleyerek davanızı ayırmanız gerekir.

İşte bu noktada dava ve duruşma tecrübesi devreye girer ve yasal süre içerisinde bunun yapılması gerekir.

9. Boşanma dilekçesine boşanma sebeplerinizi ve isteklerinizi yazmak davayı kazanmak için yeterli değildir. Nafaka, maddi ve manevi tazminat, çocukların velayeti gibi konulardaki taleplerinizin haklılığının kanun maddeleri ve üst mahkeme kararlarına dayandırılması, öncesinde araştırmalar yapılarak üzerinde çalışılması, kanunun belirttiği şekilde listelenip açıklanması gerekir.

Örneğin eşinizin mal kaçırma ihtimali var ise ve tedbir kararı alınması gerekiyorsa bunun davanın en başında yapılması ve belli miktar harç yatırılması gerekir. Aksi takdirde eşinizin yasal olarak hak sahibi olduğunuz evi, arabayı 3. şahıslara satması durumunda onlar için ayrı davalar açılması gerekir ve basit bir hata yüzünden süreç çok uzar.

10. Davayı kendiniz açtığınızda dilekçeye yazmaktan çekindiğiniz konuların yazılmasının dava açısından önemini, yazılıp yazılmaması gerektiğini açıkça size aktarabilir. Çünkü boşanma avukatınız sizi yargılamaz, anlattıklarınız daha önce yüzlerce kez karşılaştığı olağan durumlardır.

Bu yüzden sizin ihtimal dahi veremeyeceğiniz durumları karşılaştığı çeşitli ilişki çeşitleri ve yapılan savunmalar sebebiyle önceden bilir.

Örneğin eşinizin size ettiği hakaret avukatınıza anlatmaktan utanacağınız bir düzeyde olabilir ancak; avukatınızın doğru yerde kullanması durumunda kusur durumunu tümüyle değiştirip tazminata hak kazanmanızı sağlayabilir.

Bu yüzden en sağlıklısı evlendiğiniz günden başlayarak evliliğinizi boşanma aşamasına getiren tüm durumları detaylı bir şekilde bir arkadaşınıza anlatır gibi yazıp avukatınıza vermenizdir.

Boşanma avukatı ücretleri ve harçlar 2020

Boşanma davalarında, boşanmanın maddi olanaksızlığa takılmaması hedeflenir.

Bu yüzden boşanma harcı boşanma sürecinde düşüneceğiniz en son şey olmalıdır. Avukatlık ücreti ise tümüyle boşanma avukatınız ile sizin aranızdaki anlaşmaya bağlıdır. Elbette bu ücretin bir ortalaması vardır ancak bu ortalama rakam bile bulunduğunuz yere göre değişir. Her ilde var olan avukatların bağlı olduğu barolar bu ortalama avukatlık ücreti için bir tarife yayınlarlar. İşte avukatınız ile yapacağınız anlaşmada bu tarifedeki rakam ve oranlar dikkate alınır.

Aşağıdaki tabloda İstanbul boşanma avukatlarının baro tarafından belirlenen ücretlerini yansıtmıştır.

Ücretler Min Maks
Anlaşmalı Boşanma Avukatı 7000 TL
Çekişmeli Boşanma Avuktatı 10000 TL  Dava değerinin %15’i
Başvurma harcı * 54.40 TL 54.40 TL
Peşin Harç* 54.40 TL 54.40 TL
Gider avansı* 250 TL 250 TL
Vekalet Harcı * 12.30 TL 12.30 TL
Vekalet Pulu * 7.80 TL 7.80 TL
Bilirkişi Ücreti **
290 TL 290 TL

* Avukatlık ücretinin dışında

**Çekişmeli boşanmada

Çekişmeli boşanmada boşanma avukatı avukatlık ücreti ne kadardır?

Çekişmeli boşanmada avukatlık ücreti, aslında boşanma avukatı ile yapacağınız anlaşmaya bağlıdır. Ancak her ilin baroları bu ücret için bir ortalama belirlemiştir. Örneğin İstanbul Barosunun tarifesi uyarınca çekişmeli boşanma avukatlık ücreti 2020 yılı için 10.000.TL’den az olmamak üzere dava değerinin %15’i olarak belirlenmiştir.

Yani bu tarifeye göre avukatınızın alacağı ücret davada sizin eşinizden istediğiniz rakamsal değerin en az %15’i olabilir ancak bu rakam her halde 10.000.TL’den az olamaz. Ücret tek seferde ödenebileceği gibi, boşanma avukatı ile yapacağınız avukatlık ücreti sözleşmesine göre kısım kısım da ödenebilecektir.

Anlaşmalı boşanmada boşanma avukatı avukatlık ücreti ne kadardır?

Anlaşmalı boşanmada avukatlık ücreti, çekişmeli boşanmaya göre daha düşüktür. Boşanma avukatı ile yapacağınız anlaşmaya bağlı olan bu ücret, yine avukatınız ile yapacağınız anlaşmaya bağlıdır. Anlaşmalı boşanma için İstanbul Barosunun tarifesi uyarınca 2020 yılı için anlaşmalı boşanma ücretinin en az 7.000.TL olabileceği belirlenmiştir. Ücret tek seferde ödenebileceği gibi, boşanma avukatı ile yapacağınız avukatlık ücretinde farklı bir ödeme planı da kararlaştırılabilir.

Görüldüğü gibi talepler farklılaştıkça masraflar da farklılaşmaktadır ancak ortalama bir maliyet
hesabı için 2019 yılında yayınlanan 2020 Harçlar Kanunu Genel Tebliğine bakabilirsiniz.

 

Covid 19 döneminde boşanma davası açılabilir mi?

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgını, her konuda insanları olumsuz etkilediği gibi aile birliğini de tehdit etmektedir. Karantina süresince eşlerin yaşadığı tartışmalar sebebiyle şiddetli geçimsizlik yaşanması ve ne yazık ki aile içi şiddet vakalarının artması nedeniyle bu dönemde boşanmalarda ciddi bir artış yaşanmıştır.

Covid 19 dolaylı olarak evlilikleri tehdit etse de, Covid 19’a yakalanan bir eşin olduğu evliliklerde doğrudan boşanmaya sebep dahi olabilmektedir. Zira, Yargıtay’ın geçmişte vermiş olduğu çoğu kararında olduğu gibi, hasta olan eş ile ilgilenmemek boşa sebebi sayılmaktadır. Hatta Covid 19 teşhisi koyulan eşin gerekli önlemleri almaması nedeniyle bu hastalığı diğer aile bireyleri ya da sağlıklı eşin ailesine bulaştırması da bu bağlamda boşanma sebebi sayılacaktır.

Bilindiği üzere ülkemizde salgının yayılmasını önlemek ve adliyeye gitmeyi azaltmak için hukuki süreler 15.06.2020 tarihine kadar durdurulmuştur ancak sürelerin durması davaların açılmasına engel teşkil etmemektedir.

Nitekim davalar, salgın öncesinde de halihazırda online olarak açılmakta ve hatta İstanbul dışındaki müvekkillerimize bulundukları yerde birlikte çalıştığımız avukat meslektaşlarımız görevlendirilerek duruşmaların takibi sağlanmaktaydı.

Covid 19 öncesinde bulunduğu yerden avukat bulmak zorunda olduğunu sanan çoğu kişi, boşanma davalarındaki bu durumun Covid 19 döneminde farkına varmış olacak ki, İstanbul dışında açtığımız boşanma davalarının sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

Yine bu salgın döneminde hukuk büromuzun müvekkillerinin sağlığını da gözeterek birebir danışmanlık görüşmelerini online ve hatta talep üzerine, eşlerinin de evde olmaları sebebiyle whatsapp yazışmaları şeklinde gerçekleştirmektedir.

Avukatsız boşanmak mümkünmüdür?

Herkesin, Anayasaya göre hak arama özgürlüğü çerçevesinde haksızlığa uğradığını düşündüğünde, ya da bir hukuki durumun değişmesinin mahkeme kararına bağlı olduğu durumlarda dava açma hakkı vardır. Bu hakkınızı, konusunda uzman bir avukat ile kullanabileceğiniz gibi, bizzat kendiniz de kullanabilirsiniz. Dolayısıyla boşanma davanızı avukatlık hizmeti almadan kendinizde açabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular:

Covid 19 Salgını zamanınında boşanmak mümkünmüdür?

15.06.2020 tarihine kadar hukuki süreler durdurulmuştur.Ancak bu dava açmanıza bir engel teşkil etmez.

Boşanma davası ücretini kim öder?

Boşanma davasını açan kişi dava harçlarını ödedikten sonra yargılama esnasında bilirkişi ücreti vs gibi masrafları da kendisi yapar. Dava sonunda, iddialarında haklı çıkar ise bu masrafları eşinden alabilir. Ancak, kendi avukatına ödediği avukatlık ücretini alamaz. Yine, talebinin bir kısmı reddedildiyse, örneğin tazminat miktarı daha az olacak şekilde kabul edildiyse, eşinin avukatının mahkeme tarafından belirlenen avukatlık ücretini de ödemesi gerekir.

Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır?

Ücretsiz boşanma davası ancak adli yardım şartlarına uyan kişilere bulunduğu ildeki baroların adli yardım servisleri tarafından verilen bir hizmettir. Adli yardımdan yararlanabilmek için maddi durumunuzun avukat ile çalışmaya elverişli olmadığını, üzerinize kayıtlı bir malvarlığı bulunmadığını, muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi ile göstermeniz gerekir.

Hızlı (yıldırım) boşanma nasıl olur?

Hızlı boşanma, yalnızca eşiniz ile uzlaşarak yapabileceğiniz anlaşmalı boşanma ile gerçekleşebilir. Hızlı bir şekilde boşanabilmeniz için eşinizi mal paylaşımı, nafaka, velayet, maddi ve manevi tazminat gibi her konuda ikna etmiş olmanız gerekir. Her ne kadar boşanma protokolünde her konuda anlaşmış olsanız da eşinizin duruşmada boşanmak istememesi ya da proktokol maddelerinden birini kabul etmemesi halinde dava çekişmeliye dönebilir.

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma, dava dilekçesi ve protokol ile dava açıldıktan sonra ilk celsede gerçekleşir. Mahkemelerin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genelikle 1 ay içerisinde boşanma kararı verilmiş olur. Bazı mahkemelerde ilk duruşma 4 ay sonraya verilmekte, boşanma avukatı dilekçe vererek bu süreyi 1 aya düşürebilmektedir.

Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma genellikle 1 ay içerisinde sonuçlanır. Ancak çelişmeli boşanma ortalama 3-4 duruşma süreceğinden 9-10 ay kadar sürmektedir. Bu süreler aile mahkemesinin boşanma kararını taraflardan birinin üst mahkemeye taşıyarak karara itiraz etmediği davalarda geçerlidir. Aksi halde, özellikle avukatsız boşanmalarda dava 3 yıla kadar sürebilmektedir.

Boşanma davasını kim açmalı?

Bilinenin aksine, boşanma davasını kimin açtığının önemi yoktur. Önemli olan davada iddia edilen olayların, boşanma sebebinin, tazminat talep edildiyse kusur miktarının ispat edilebilmesidir. Bu nedenle, davayı açan kişi, başta masraf yapıyor olsa da, davayı kazandığında bu yargılama giderlerini eşinden alabilecektir.

 

Tek celsede boşanma nasıl olur?

Tek celsede boşanma, eşlerin boşanmanın yanında her konuda anlaşmaları halinde gerçekleşen anlaşmalı boşanmadır. Eşler, maddi manevi tazminat, nafaka, velayet gibi tüm konularda anlaşıp ilk duruşmaya geldiklerinde boşanmayı ve boşanma protokolünü kabul ettiklerinde hakim boşanmaya karar verir. İlk celsede bu şekilde boşanabilmek, diğer eş ile her konuda uyum içinde olmaya onun da rızasına bağlıdır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *