Boşanmada erkek

Boşanmada Erkeğin Hakları

Boşanmada Erkeğin Hakları

Boşanma davalarında hem erkeğin hem de kadının, bu anlamda Türk Medeni Kanunu’nun onlara sağlanan hak ve yükümlülükler hakkında bilgi sahibi olması, olası hak ihlallerinin engelleyecektir. Boşanmada erkeğin hakları ve yükümlülükleri, kadının hak ve yükümlülüklerinden çok farklı olmasa da bazı önemli noktalara değinmekte yarar vardır. Boşanma sürecinde yaşanan en önemli sorunlardan biri zamanlamadır. Boşanmada erkeğin haklarını bilmesine rağmen, zamanında hareket etmemesi yine çeşitli hak kayıpları yaşamasına sebep olabilmektedir.

Boşanma davası süreci, kişinin duygusal durumunu ve özel yaşantısını da doğrudan etkilediği için oldukça önemlidir. Bu süreçte, taraflar bir yandan da duygusal bir savaş vermekte olduğu için, bazen dikkatsizlikten bazen boş vermişlikten bu süreçte hak kayıpları sıklıkla yaşanmaktadır. Boşanmanın kişi üzerinde yarattığı duygusal yük, dava sürecinde doğru ve zamanında atılması gereken adımların atılmasını engellemektedir. Bu sebeple boşanma davalarında sıklıkla hak kayıplarının yaşandığı gözlemlenmektedir.

Burada yapılan en önemli hata, kulaktan duyma bilgilerle hareket edilmesidir. Başka örnekler ve benzer boşanma davası hikâyeleri dinlenilerek çıkarımlara varılması, yanlış kalıplaşmış yargıların pekişmesine sebep olur. Gündelik yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız boşanma süreci, özellikle çocukların velayeti, nafakanın kime ödeneceği, nafakanın süresi ve miktarı gibi bazı konularda önemli düşünsel hatalara sebep olabilmektedir. Her bir boşanma davası için genel geçer yasaların dışında dikkatlice incelenmesi gereken, özel noktalar vardır ve bu noktalar dava sonuçlarını ve kararlarını oldukça etkilemektedir.

 Boşanma ve boşanma sebepleriyle ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgilenmek için “boşanma” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Boşanmada Hakların Bilinmesi Neden Önemlidir?

Boşanmada hakların bilinmesi hem erkek hem de kadın açısından çeşitli hak kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Kimi durumlar göstermiştir ki; boşanma sürecinde kişinin haklarını yanlış ya da eksik bilmesi, boşanma sürecini doğrudan etkilemektedir.

Boşanmayı çok isteyen bir erkeğin, ömür boyu zorunlu nafaka ödeyeceğini düşünmesi sebebiyle boşanmaya yanaşmaması, çocukların velayetinin koşulsuz olarak anneye verileceğinin düşünülmesi ve bazen bu sebeple dava açılmaması ya da tam tersi olarak açılması, kişinin yaşamını derinden etkileyecek farklı sonuçların doğmasına sebep olur.

 • Boşanma sürecinde bilgi eksikliği ve yanlış zamanlama; süre, nafaka, velayet ya da tazminat konularında yanlış sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.
 • Boşanma sürecinin yanlış yürütülmesi de boşanmada erkeğin hakları açısından çeşitli kayıplara sebep olur.
 • Boşanma konusunda kalıplaşmış yanlış yargıların olması, boşanma sürecinde hak ihlallerini arttırabilmektedir.
 • Boşanma süreci bu anlamda tecrübe sahibi bir avukat tarafından yürütülmüyorsa, -özellikle kişinin kendi başına dava açtığı durumlarda- özellikle nafaka ve velayet sürecinde kişinin beklemediği sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Hukuk sürecinde zamanlama oldukça önemlidir, boşanmada erkeğin haklarını bilmesi doğru, dava sürecinde doğru zamanlama yapabilmesini kolaylaştıran bir etkendir.
 • Kendi haklarını bilen bir erkek, boşanma sürecinin onun için neler getirip, neler götüreceğini kestirebileceği için kendi yolunu çok daha rahat belirlemektedir.
 Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının haklarıkonulu makalemize göz atabilirsiniz.

Boşanmada Erkeğin Hakları Nelerdir?

Öncelikle altını çizmek gerekir ki, boşanmada erkeğin hakları ve yükümlülükleri, kadınınkiler ile aynıdır. Türk Medeni Kanunu gözünde boşanma sürecinde kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Boşanma davalarında süreç kadın/erkek ayrımı yapılmaksızın işletilmektedir.

Boşanmada erkeğin hakları ve yükümlülükleri ile aynı durumdaki bir kadının hak ve yükümlülükleri aynıdır. Boşanma davalarında cinsiyete dayalı bir yaptırım yoktur, onun yerine durum ve koşulların değerlendirilmesi ve kadın erkek ayrımı yapmadan kusurun incelenmesi ve hakların taraflara teslim edilmesi söz konusudur.

Boşanmada Erkeğin Nafaka Hakkı

Boşanmada erkeğin hakları arasında kadınınkinde olduğu gibi hem iştirak nafakası hem de yoksulluk nafakası alma hakkı vardır. Burada yasa koyucu, erkek kadın ayırt etmeden, tarafların bahsi geçen nafakanın bağlanabilmesi için gerekli koşulları sağlayıp sağlayamadığına bakar.

Yoksulluk Nafakası Hakkı

Türk Medeni Kanun’un 175. Maddesi gereği; kusuru ağır olmamak koşuluyla, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan tarafın geçimi için diğer eşten, onun mali koşullarına göre süresiz nafaka talep etme hakkı bulunmaktadır.

Medeni Kanun bu maddede erkek ve kadın ayrımı yapmaz.

Yoksulluk nafakası, daha çok boşanma sonrasında kadına ödenen nafaka olarak bilinse de, burada önemli olan kadın ya da erkeğin maddi koşulları ve yoksulluk nafakası talebidir. Ülkemizde genel aile yaşantısında çalışmayan kadınların daha fazla olması, boşanma sonrasında genellikle kadınların nafaka almasına sebep olmakta, bu da erkeklerin nafaka alamayacağını düşündürmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir. Türk Medeni Kanunu, Aile Hukuku’nda hem erkeğin hem de kadının yoksulluk nafakası alabileceğini öngörür. Boşanma davası sonrasında taraflardan birinin yoksulluk nafakası alabilmesinin koşulu, o kişinin gelir sağlayabilecek hiçbir işte çalışmıyor olmasıdır.

İştirak Nafakası Hakkı

Erkeğin nafaka alabildiği diğer bir durum ise, iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası çocuğun bakımı için ödenen nafakadır ve çocuğun velayetini alan kişi, karşı taraftan iştirak nafakası talep edebilir. Baba, çocukların velayetini almışsa, anneden çocukların bakımı için nafaka talep edebilmektedir. İştirak nafakasında da yasa koyucu iki eşe de cinsiyet ayrımı yapmadan eşit haklar tanımıştır.

  Nafaka kavramı ve çeşitleri ile ilgili bilgi almak için "nafaka" isimli makalemize göz atabilirsiniz...

5 Comments

5 thoughts on “Boşanmada Erkeğin Hakları
 1. […] Boşanmada Erkeğin Hakları konusundaki makalemize de göz atabilirsiniz. […]

 2. […] sürecinin sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada erkeğin hakları” konulu makalemize göz […]

 3. […] Boşanma sürecinin sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada erkeğin hakları” konulu makalemize göz […]

 4. […] Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “ boşanmada erkeğin hakları ” konulu makalemize göz […]

 5. […] Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “ boşanmada erkeğin hakları ” konulu makalemize göz […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *