Boşanan Kadının Hakları

Boşanmada Kadının Hakları

Boşanmada Kadının Hakları

Boşanma sürecinde Türk Medeni Kanunu hem kadınlar hem de erkekler için eşit hak ve yükümlülükler getirmektedir. Boşanmada kadının hakları ya da erkeğin hakları diye bir ayrım yapılmazken, yasa koyucu kararlarını kusur esasına dayanarak verir. Bunun yanı sıra, kişinin boşanma sürecinde ve sonrasında kendi haklarını bilmesi, boşanma gibi önemli bir kararı verme noktasında da sonrasındaki süreçte, çok daha rahat ve doğru kararlar vermesine sebep olmaktadır.

  Türk Medeni Kanunu'nda özel olarak belirtilmiş boşanma sebepleri hakkında bilgi almak için " boşanma " isimli makalemizi okuyabilirsiniz...

Boşanmada Kadının Haklarını Bilmesi Neden Önemlidir?

Boşanma süreci her zaman kolay ve hızlı olmaz. Boşanma da nafaka süreci, mal paylaşımı, çocukların velayet durumu ve tazminat konuları oldukça çekişmeli geçebilmektedir. Dava sürecinde zamanlama, gerekli belgelerin ya da itirazların zamanında yapılması, kişinin hak ve yükümlülüklerini bilmesiyle yakından ilişkilidir.

Türk Medeni Kanunun kendisine verdiği haklarla alakalı doğru bilgilere sahip olan kişi, boşanma sürecinde kusuru ölçüsünde kendi hakkının daha rahat ve doğru şekilde savunabilmektedir.

Boşanmada kadının haklarını bilmesi aynı zamanda boşanma kararı alıp almaması konusunda da onun daha özgür ve doğru kararlar vermesini sağlar. Örnek olarak, nafaka hakkından habersiz olan bir kadın, çok istediği halde maddi durumu sebebiyle mağdur olacağını düşünerek, gerekli olduğunu düşündüğü halde boşanma sürecinden uzak durabilmektedir.

Boşanmada kadının haklarını bilmesi, tüm sürecin daha doğru ilerlemesine sebep olur.

  Nafaka kavramı ve çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için "nafaka" isimli makalemize göz atabilirsiniz...

Boşanmada Kadının Nafaka Hakkı

Türk Medeni Kanunu boşanma sonrasında eşlerin, en az hasarı alarak birbirlerinden ayrılabilmesi ve yaşamlarına düzgün bir şekilde devam edebilmeleri için bazı hakları yasalarla korumaktadır. Nafaka hakkı bunlardan biridir ve eşler bu anlamda yasaların gözünde eşit haklara sahiptir.

Boşanma da iki çeşit nafakadan söz edilebilir;

Yoksulluk Nafakası

Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesi boşanma sonrasında maddi anlamda zor duruma düşecek olan eşin korunmasını sağlamak amacıyla “yoksulluk nafakası” adı altında bir düzenleme yapmaktadır. Madde gereği, eşlerden birinin (kadın veya erkek) boşanma sebebiyle yoksulluğa düşeceği durumlarda, ağır kusurlu olmamak kaydıyla, diğer eşten süresiz mali destek isteme hakkı vardır.

Dava sürecinde koşullar değerlendirilerek, gerekli görüldüğünde kadın veya erkek eşlerden birine yoksulluk nafakası bağlanabilmektedir. Yoksulluk nafakası talep edecek olan kişinin, çalışmıyor olması beklenir.

 Yoksulluk nafakası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için " yoksulluk nafakası " konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

İştirak Nafakası

Boşanmada kadının haklarından biri de iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası cinsiyet ayrımı olmaksızın, çocuğa bakacak olan taraf tarafından talep edilebilir. Boşanma sonrasında çocuğun velayetini alan taraf, çocuğun bakım ve giderleri için iştirak nafakası isteme hakkına sahiptir.

 Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “ boşanma avukatı ile boşanma ” konulu makalemize göz atabilirsiniz.

5 Comments

5 thoughts on “Boşanmada Kadının Hakları
  1. […] sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının hakları” konulu makalemize göz […]

  2. […] Ayrılık sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının hakları” konulu makalemize göz […]

  3. […] Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının hakları” konulu makalemize göz […]

  4. […] Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının hakları” konulu makalemize göz […]

  5. […] Boşanma sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmek için “boşanmada kadının hakları” konulu makalemize göz […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *